Elginkan Holding İK Müdürü Habibe Akşit, Aktif Aday hizmeti ile kendilerine ulaşamayan ya da özgeçmiş bankasından yaptıkları taramalarda gözden kaçırdıkları adaylara ulaşma fırsatı bulduklarını söylüyor." />

İş ilanları ve eleman ilanları sitesi

İş ara eleman bul

İş, kariyer ve eğitimin rehber sitesi

HIZLI ARA

ANKET

İş başvurularınızı en çok ne zaman yapıyorsunuz?Gönder

İŞ ARAMA

İŞ ARA

Arkadaşıma gönder

İşveren Görüşleri > “Zorlandığımız pozisyonlarda Aktif Aday’dan yararlanıyoruz”
Yenibiris.com

 

 
 
 
Yenibiris.com ile ne kadar süredir çalışıyorsunuz?
Sektördeki çözüm ortakları ile farklı dönemlerde çalıştık. Son 3 yıldır Yenibiris.com ile çalışıyoruz.
 
Sektörünüzü içinde bulunduğumuz bu dönemde istihdam olanakları açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Yakın zamanda işe alım yapmayı düşünüyor musunuz?
Türkiye, inşaat malzemeleri sanayisinin temel alt kollarında önemli üretim kapasitelerine ve buna bağlı olarak önemli üretim büyüklüklerine sahip. Özellikle plastik ve alüminyum inşaat malzemeleri, seramik, cam, çimento, inşaat demiri, demir-çelik inşaat aksamı ve ürünleri, boya, mermer gibi ürünler yüksek üretim miktarıyla iç talebi karşılamakla kalmayıp, kaliteleri ile uluslararası pazarlarda rekabet avantajı elde etmektedir. Ancak küresel ekonomik krizin etkileri inşaat malzemeleri sanayisinde de hissedilmektedir.
 
2009 yıl sonu verilerine göre inşaat sektöründeki istihdam yaklaşık 1 milyon 300 bin kişi. Bu rakamla inşaat sektörünün toplam istihdamdaki payı %6’lar civarındadır. 2010 yılının, bir önceki yıla göre istihdam açısından bir parça daha iyi olacağını tahmin ediyoruz. Ama sektörün 2005 ve 2006 dönemlerindeki kapasiteye ulaşması için biraz daha zamana ihtiyacımız olduğunu söyleyebiliriz.
 
Bugün toplumlar, kurumlar, bireyler daha önce olmadığı kadar dünyadaki tüm gelişmelerden etkilenmekte ve birbirlerini etkilemektedirler. Kurumlar için önemli rekabet unsuru arasında, değişime gösterdiği uyum gücü ve değer yaratma kabiliyeti öne çıkmaktadır. Mevcut işgücümüzün kabiliyetlerini değişim ve gelişmeler doğrultusunda güncellemek önceliklerimiz arasındadır. Ayrıca yetenekleri bünyemize çekebilmek önem taşır. Aslında yaşanan global kriz bize yetenekli işgücünün ve insan kaynaklarının bu konudaki yönlendirmesinin önemini bir kez daha hissettirdi diye düşünüyorum.
 
Elginkan işe alım süreci, insan kaynakları planlamasının bir çıktısı olarak devam ettiği için, bünyemizde bulunan 18 şirketimizin 2010 yılı planları sonucu Topluluk genelindeki yıllık alım büyüklüğü belirlenir. Bu oldukça dinamik yürüyen ve aslında sürekli güncellenen bir süreçtir ve dönemsellik arz etmez. Buna karşın bünye içindeki, bazı şirketlerimizde özellikle mavi yakalılar için dönemsel ve belirli süreli istihdamlarımız bulunmaktadır. Açık pozisyonlarda (başlangıç pozisyonları hariç) önceliğimiz kurum içinden adaylardır. Daha sonra dış alıma yöneliriz. Başlangıç pozisyonları için tecrübesiz adayların istihdam edilerek, Topluluk kültürü çerçevesinde yetiştirilmesi Topluluğun insan kaynakları politikaları arasında bulunmaktadır.
 
Firmanızda çalışacak olan kişilerde aradığınız nitelikler nelerdir?
Elginkan Topluluğu’nda çalışacak adaylarda öncelikle aradığımız pozisyonun niteliklerini karşılayıp karşılamadıklarına bakarız. Bu işin sadece bir bölümüdür. Diğer bölümü ise kişilik özelliklerinin kurum kültürü ile uyumlu olmasıdır. Ancak buradaki uyumun pasif bir anlam taşımadığını belirtmek isterim. Öğrenmeye açık, kendini ve işini geliştiren, pozitif iletişim kurabilen, sorumluluk sahibi, ekip çalışmasına yatkın, tutarlı, olaylar arasında sebep sonuç ilişkisi kurabilen adaylar bizim için önceliklidir.
 
Yenibiris.com’u tercih etmenizin en önemli sebebi nedir? Sistemimizde en etkin kullandığınız özelliğimiz nedir?
Yenibiris.com kendi sektörünün önemli oyuncularından biri. Çözüm ortağı olarak sunduğu servisi sürekli geliştiriyor, size özel çözümler sunmaya gayret ediyor ve bence önemli bir özellik “sizinle birlikte düşünüyor”. Bu da Yenibiris.com’u kurumunuzun İK departmanının bir uzantısı şeklinde hissetmenizi sağlıyor ki bu önemlidir.
 
İlan sayfası ve aktif aday sıklıkla kullandığımız özellikler. Ayrıca ilanları her gün güncelleme özelliği ile gerektiği durumlarda bir ilanımızın ön planda olmasını sağlıyoruz. Filtreleme sayesinde de aradığımız özelliklere uygun adaylara daha kısa sürede ulaşabiliyoruz.
 
Yenibiris.com’un işe alım sürecinize sağladığı en önemli fayda sizce nedir?
Açık bir pozisyon için, hem veri tabanından, hem de ilan yolu ile adaylara ulaşmanız mümkün. Fitreleme ile de “kısa listenizi” hızla oluşturabiliyorsunuz. Dolayısı ile hem uygun adaya ulaşmamızı, hem de bunu kısa sürede yapmamızı olanaklı kılıyor.
 
Aktif aday hizmetimizden yararlanıyor musunuz? Eğer yararlanıyorsanız ne gibi katkıları olduğunu düşünüyorsunuz?
Aktif aday hizmetinde yararlanıyoruz. Elginkan Topluluğu bünyesindeki Şirketler farklı şehirlerde faaliyet gösteriyor. Farklı şehirlerde ilanlar çıkmamız gerekebiliyor. Özellikle zorlandığımız pozisyonlarda aktif aday hizmetinden yararlanıyoruz.  Özgeçmiş bankasından 6 aylık dönemde güncel ve aktif özgeçmişe sahip adayların ilanımızda yer alan kriterlere göre aday havuzumuza yönlendirilmesi daha çok adaya ulaşmamız açısından yarar sağlıyor. Böylelikle bize ulaşamayan ya da bizim özgeçmiş bankasından yaptığımız taramalarda gözden kaçırdığımız adaylara da ulaşma fırsatı bulabiliyoruz. Bir nevi o ilana özel yeni bir veri tabanı elimizde oluyor. Ve o pozisyonlar için işe  alım sürecimiz hızlanıyor.
 
Çalışanlarınızın mesleki eğitimi ve kişisel gelişimleri için yaptığınız uygulamalarnelerdir?
İK politikamızın ana unsurlarından biri Topluluk çalışanlarının kendilerini geliştirmelerine ve yükselmelerine fırsat tanınmasıdır. İşin gereklerinin, sektörün ve güncelin takibi önemlidir. Eğitim ve gelişim süreci, dinamik bir yapıya sahiptir. Elginkan’da eğitim süreci oryantasyon eğitimleri ile başlar. Eğitimler görevin ve kişinin ihtiyaçlarına göre biçimlenir. İş başı eğitimler özellikle mavi yakalılarda sıklıkla kullandığımız uygulamalardır. Geçen dönemlerde 3 yıllık bir süreci kapsayan ve önce tüm yöneticilerde daha sonra da diğer çalışanlarımızda yaygınlaştırdığımız bir “e-mba” uygulamamız oldu. Bunun bir uzantısı olarak, 2008 yılında projelendirerek 2009’da hayata geçirdiğimiz ve halen devam eden “iç eğitmen projesi” ile  her Elginkan’lının aynı zamanda bir eğitmen olduğunun vurgulanması ve tüm Topluluğun bir öğrenme ortamına dönüşmesini hedefliyoruz.  
 
Çalışanlarımızın yaptıkları işleri ve görevlerini destekleyecek örgün öğretim programlarına katılmalarını (y.lisans, doktora vb.) ise çok uzun yıllardır destekliyoruz.
 
 
Sektörünüzde kariyer yapmak isteyen genç adaylara önerileriniz nelerdir?
Lao Tzu’nun çok beğendiğim bir sözü vardır, der ki “başkalarını anlamak bilgilenmektir, kendini anlamak aydınlanmaktır”. Kişi kendini tanıdığı ölçüde nasıl bir iş, hangi sektör daha rahat karar verebilir. Elbette hangi sektörde olursa olsun mutlaka edinilmesi gereken bazı maharetleri de gözardı etmemek gerekir. Öğrenmeyi sürdürmek, iletişim becerisi, empati kurabilme, kendini ve yaptığı işi geliştirme, odaklanabilme yeteneği, olaylar arasında bağlantı kurabilme, sentez yapabilme ve yapılan işin bilimsel zeminini ihmal etmemek. Ayrıca tutarlı olmak, iş hayatında itibarlı bir kariyer yapmak  için önemlidir. Bunlar hangi sektör, hangi şirket ve pozisyon için olursa olsun geçerlidir diye düşünüyorum.
 
Kariyerlerinin başındaki genç arkadaşlarım bazen çok aceleci olabiliyorlar, hızlı olmak ile aceleci olmak arasındaki ince çizgiyi iyi ayırt etmelerini belirtmek isterim.
 
Elginkan hakkında
Türk sanayine hizmet veren, birçok iş dalında ilk üretimi yapmanın gururu taşıyan Elginkan Topluluğu’nun temeli, 1950 yılında Ankara’da Ekrem Elginkan Mühendislik bürosu ile atıldı. 1957 yılında baba ve oğulların isimlerinin baş harflerinden oluşan “E.C.A. Presdöküm Sanayii Limited Şirketi” adı ile sanayiye yönelen Topluluk, sıhhi tesisat armatürleri üretimine başladı. Faaliyet gösterdikleri inşaat sektöründe ülkenin ihtiyaç duyduğu kaliteli armatürleri ve sıhhi tesisat malzemelerini üretmek amacıyla yapılamalarını sürdürürler. İşlerini yaparken kaliteden ödün vermeleri söz konusu değildir. O sebeple hammaddeden, nihai ürüne kadar tüm süreçlerde kendi şirketlerini kurmayı tercih ederler. Bu sınai faaliyetler devam ederken; önem verdikleri bir diğer nokta da insan kaynağının kalitesini artırmaktır. Bu amaçla kendi çalışanlarının eğitim fırsatları tanırken ve onları geliştirirken; ülkenin ihtiyaç duyduğu kaliteli insan gücünü yetiştirmek içinde bir şeyler yapmak düşüncesi zihinlerinde belirir. Daha sonraki yıllarda Aile Meclisi’nde alınan bir kararla kurulan Elginkan Vakfı ile bunu gerçekleştirmenin önünü açarlar.
 
Topluluk, kurulduğu günden bu yana faaliyet konularına; valf ve armatürler, seramik sağlık gereçleri, merkezi ve bireysel ısıtma ve soğutma cihazları, gazlı ve elektrikli su ısıtıcıları, beyaz ve kahverengi eşya, pik döküm ürünleri kalıplar, gıda, inşaat, endüstriyel hammadde üretimi ve pazarlamasını da ekleyerek bugünkü ürün çeşitliliğine ulaştı. Elginkan Topluluğu bugün çeşitli sektörlerde 3000’e yakın çalışanı ve 18 şirketi ile faaliyet göstermektedir. Halen; E.C.A, SEREL, ODÖKSAN, EMAS, ELBA, AR markaları ile tüketiciye kaliteli ürün sunmaktadır.
 
 
 
 

Bu habere daha önce hiç yorum yapılmamış.İlk yorumu siz yapın.
Hürriyet Hürriyet Emlak Hürriyet Oto Hürriyet Aile Yeni Bir İş Eğitim Yeni Bir iş Dünyası Hepsiburada Yeni Çarşım yakala    hürriyetİK   Mahmure  
Copyright © 2000-2013 Yenibiris.com
İş arayanlar bölümümüzü en iyi şekilde görüntüleyebilmek için; Internet Explorer 8.0 ve üzeri, Firefox 4.0 ve üzeri tarayıcılar kullanmanızı öneririz. Yenibiris.com, Yenibiriş İnsan Kaynakları Hizmetleri Danışmanlık ve Yayıncılık A.Ş.'ne ait bir sitedir. Yenibiriş İnsan Kaynakları Hizmetleri Danışmanlık ve Yayıncılık A.Ş., 4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanununun 19. maddesi gereği, işarayanlardan hiçbir ücret ve menfaat talep etmeyen bir kurum olup, Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü'ne bağlı olarak 15.01.2008 tarihli, 164 numaralı izin belgesi ile faaliyet göstermektedir.