Ağustos 15, 2022

Yazar hakkında

İlgili Yazılar

49 Yorumlar

 1. 1

  İbrahim Yılmaz

  En sıkıcı sorular genelde en başlarda geliyor. :)Mülakatçının heyecanını alması gerekirken tam tersi heyecanınızı artırıyorlar.

  Yanıt
 2. 2

  Sümeyye Önder

  Oldukça zor bir sürec mülakat süreci ve malesef görüşmenin çoğunu kalıplaşmış sorular oluşturuyor.
  -Neden biz?
  -önümüzdeki 5 yıllık kariyer hedefiniz?
  – kendinizde olumsuz bulduğunuz yönler?
  bunların hiç birinin samimi cevaplar olduğunu düşünmüyorum. Konunun biraz da insan kaynakları yönetiminin tıkanıklığıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. Herkese aynı sorular sorularak ve benzer cevaplar alarak yapılan elemelerin ne kadarı doğru, ne kadarı adil?

  Yanıt
 3. 3

  Saffet Sarıoğlu

  Gayet faydalı bir haber.Emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum

  Yanıt
 4. 4

  Mustafa Nevzat Konyalı

  Dolu dolu olduğunu düşündüğünüz bir özgeçmişiniz olsa bile (tasarımı, anlatımı vs.) herşey iş görüşmesinde bitiyor. Aday olarak istediğimiz görüşmecilerin bize biraz daha empati ile yaklaşması.Onlar her gün mülakat yapıyor aday olarak bizim durumumuz öyle değil.Biraz daha güleryüz biraz daha anlayış lütfen! Karşınızdakinin insan olduğunu unutmayın!

  Yanıt
 5. 5

  Selma Şener

  Videolar ve yazı güzel yanlız yinede cevaplar kişiden kişiye değişir. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler

  Yanıt
 6. 6

  senem albayrak

  keşeke bu yazıyı dün okusaydım dün gitmiş olduğum iş görüşemem benim için daahaa çok şans getircekti tüm bu soruları sordular ve ben epetepütüütüü oldummm

  Yanıt
 7. 7

  seliz hoşgör

  İşverenler bu kadar soru soruyorlar fakat bence çok gereksiz.çünkü onların bize ihtiyacı var bizim onlara değil.bizim onlara sormamız lazım bıze ne vaad edıyorlar Türkiyede artık çalışan eleman bulmak zor bunun farkında degıller…’BENCE DENEMELİSİNİZ’

  Yanıt
 8. 8

  nslhn yzc

  yeni mezunlar için iş görüşmelerinde ne önerirsiniz

  Yanıt
 9. 9

  şükrü oğuz

  paylaşimınız için teşekkürler

  Yanıt
 10. 10

  Ramazan AKGÜN

  Çok güzel bir makale olmuş umarım bir daha ki iş görüşmesinde faydası olur bir nebzede olsa eksikliklerimi gördüm… Teşekkürler…

  Yanıt
 11. 11

  abdullah a

  fayadalı bir paylaşım öncelikle teşekkürler hazırlanmasında emeği geçenlere bu arada bu haberi okumadan 3 saat önce mülakatım vardı benim sıkıntımda bir başka paylaşmak isterim daha önce mağaza sorumlusu ve operasyon sorumlusu olarak çalışıyordum şimdi müracaat ettiğim iş depo personeli 3 kişilik bir ekiple mülakata girdim dönüp dolaşıp aynı soruyu soruyorlar neden depo elemanı? nedeni varmı iş yok bulamıyorum ama işte bunu mulakatta söyliyemiyorsunuz

  Yanıt
 12. 12

  ali can

  mülakatların basma kalıp sorularına klişeleşmiş cevaplar verilebilir.o zaman ne yapılacak.mülakatı yapanın alınacak elemanın branşında olması iki tarafında birbirini anlayabilmesi için daha uygun olabileceğini düşünüyorum.

  Yanıt
 13. 13

  Ayşe Caner

  3 gün sonra mülakatım var bunları ezberlemeye başlıyorum yuppi 🙂

  Yanıt
 14. 14

  efe taner

  Videolar çok güzel olmuş. Sonuna kadar dinledim. En gıcık olduğum soru da bir başarısızlığınızı anlatın. Neden anlatayım ki.

  Yanıt
 15. 15

  Yağmur Ertekin

  çok açıklayıcı bir çalışma olmuş ellerinize sağlık…

  Yanıt
 16. 16

  hikmet özcan

  soru: neden biz?
  cevap:diğerleri sırada bekliyor benim için ben sizi seçtim.

  Yanıt
 17. 17

  mehmet dönmez

  sayın baylar allah aşkına bırakın bu amerikan özentil soruları bu sorular bizim kültürümüze ülkenin içinde bulunduğu büyüklerimizin diyelim siyasal tercihleri doğrultusunda temsil ettiği siyasi cevrenin çıkarlarına uygun ancak ülkenin çoğunluğunun çıkarlarıyla asla uyuşmayan kararların sonuçlarını çalışanlar dürüst sanayiciler ödüyor bende bulundum özellikle insan kaynakları şirketlerinin secicilerinin soruları bana yönelten görüşmeci benim karşımda perişan oldu soruyu kime sorduğunuza bağlı

  Yanıt
 18. 18

  azad aksal

  bende özel bir bankayla görüştüm. bütün mülakatları geçtim derken bana şöle bir soru yönelltti en sevmediğiniz huyunuz nelerdir. yok diyince ısrarlar sordu. gene yok dedim ısrar edince bende sabırsızım dedim herşey olumlu giderken birden olumsuz oldu yani tuzağa düşürdü beni sonra biz sizi ararız dedi ama aramadılar çünkü tuzağa düştüğümü mülakattan çıktıkdan sonra anladım arkadaşlar sizde bu duruma lütfen dikkaet edin

  Yanıt
 19. 19

  yasar biber

  mulakatlarda neden esiniz ne is yapiyor yada nerede calisiyor gibi sorular cikiyor ozel hayatimi ogrenmek benim girecegim ise ne katkisi olacak ki…?

  Yanıt
 20. 20

  ibrahim karan

  türkiyede kac kurumsal firma varki?yada bu adta gözüküp ik ‘ı görüşmeye giden adaydan çok daha tecrübesiz olan bir ok şirket var..o yüzden maa beklentisinde dürüst olmak fayda sağlamıyor,genel anlamda.onlar gibipolitik konuşarak karşı tarafı tuzağı düşürmeye çalışın..nacizane önerim bu..

  Yanıt
 21. 21

  alpaslan yıldız

  Merhabalar;katıldığım mülakatlarda onur kırıcı, işimle alakası olmayan,sanki işverenin ego tatmini için sorduğu sorulara muhattab kaldım. TC kimlik bilgilerinin ailemdekilerin ne işle uğraştığı mülakatlarda neden sorulur, bukadar özel bilginin tanımadığım kişilerle paylaşılması doğrumudur.

  Yanıt
 22. 22

  Muzaffer Bayraktar

  Şu sorular ve olası verilmesi istenen iş görüşmelerinin ne kadar dürüstlükten uzak ve samimiyetsiz olduğunu gösteriyor. Sizden işinizde çok iyi olmanız istenmiyor. Şirkette problem çıkarmayan, her denileni yapan, ara kademedeyseniz tampon vazifesi gören, kaprisleri absorbe edebilen kişiler olmanız bekleniyor. Çünkü bu ülkede takım çalışmasından anlaşılan bu.

  Yanıt
 23. 23

  Büşra SİVRİKAYA

  Kesinlikle övgü dolu geçen mülakatlar! Nedense her iki tarafta fazlasıyla yapmacık. Samimi, güler yüzlü ve dobra bu 3 kriter önemlidir. En saçma olanı da sabahın köründe yapılan mülakatlar insan zor uyanıyor

  Yanıt
 24. 24

  serdar Kilimci

  Arkadaşım bilgilerin gercektende yardimci tesekkurler

  Yanıt
 25. 25

  Furkan ŞAHİN

  En çok sevdiğim, duyduğumda gözlerimi dolduran mülakat sorusu : “Neden biz?”

  Yanıt
 26. 26

  Cüneyt SÜERDEMLİK

  Açıkçası inşaat sektörü içerisinde 25 yıl dolu dolu çalışınca,bu mülakat soruları bizim deneyimlerimizde ki birilerini çok fazla heyecanlandırmıyor.Hatta mülakata giren kişilerin yaşları bizleri bu konularda test etmeye bile kifayet etmiyor diyebilirim.Mesela teknik terimlere vakıf değiller.Proje ve şantiye hakkında hiç bir bilgiye sahip değiller.Bilgi birikimlerimizi ve tecrübelerimizi kendilerine nasıl aktarmalıyız diye düşündüğüm zamanlar çok olmuştur.Mülakatı yapan kişi konuya ne kadar vakıf

  Yanıt
 27. 27

  Hasan VURAL

  her nekadar bu sorularla hepimiz de karşılaşmıssak da cevaplar hep aynı;önemli olan gözlerdeki samimiyet ve kıvılcımdır.ben böyle düşünüyorum.emeği geçen herkese teşekkürler.

  Yanıt
 28. 28

  Haluk Dolayman

  bu demekki önümüzde bir sınav var (yani hayat sınavı) o sınava herkes girecek sağolsun arkadaşlarda cevap anahtarlarını vermişler iyi hazırlanmak gerek herkesin ellerine sağlık kendi adıma sizlere teşekkür ediyorum.SAYGILARIMLA….

  Yanıt
 29. 29

  ali yıldız

  mevcut yorumlardanda gördüğüm kadarıyla mülakatlara, adayın yeterliliğini ölçe bilecek kapasite ve pozisyondaki bir kişi çıkmıyorda kişilik analizi yapmaya dönük bir test ve ekibi çıkıyor.ya bu aday eksantrikse? büyük ve farklı fikirler eksantrik kafalardan çıkar.kalıplaşmış soru ve cevapları ezberleryerek pekala işe alınabilir.ya daha sonra.

  Yanıt
 30. 30

  cem korkmaz

  bu sorular cok sıkıcı gelmeye basladı artık basma kalıp sözlerden usanç geldı..çogumuz yeni mezunuz bizi motive edip yardımcı olacaklarına bu tür sorularla dahada iş hayatından sogutuyolar insanın şevkini kırıyorlar.

  Yanıt
 31. 31

  tuncer kalayci

  bu nasıl bir ikilem ya hem mülakat sorularına samimi ve dürüst cevaplar verilmesını söyleyin hemde hemde kalıplaşmış sorulara sakın şunu söylemeyin sakın bunu söylemeyın diyorsunuz peki samımıyet ve dürüstlük bumu sizce buysa bile bile birbirimizi kandırmaksa bravo gerçekten…ben zaten bu soruların cevaplarını bir insanın kişiliğini özgüvenını ve kalitesını açığa çıkaracağına ınanmıyorum..Bir insan bir firmayı neden çok ister:önce adı önemli ve sonrada vereceği maddi olanak..gerisi tefarruattır

  Yanıt
 32. 32

  Suleyman Karakus

  Bati ulkelerinde sorulanlarin aynisi.Can sikici ve cogu aptalca, anlamsiz sorular. Eger is bulmak ve calismak hakikaten bu dangalak sorulara bagliysa eksik olsun o is.Kendi tanidiklarina ve dost bildiklerine bu sorulari sormazlar direkt ise alirlar.

  Yanıt
 33. 33

  PERİHAN COŞKUN

  merhaba mülakatla ilgi yorumları okudum,çokgüzel bir bilgi paylaşmı olmuş, yorum yazan kişilerde haklı benim kanaatimce. daha önce bukadar ciddi soru soran bir mülakkata girmedim. sordukları sorular öğrenci misin ona göre yol parasının tam veya öğrenci olarak verip vermemek iş verenin düşüncesi bu.ikincisi zaten iş veren ister tecrübesiz ister tecrübeli olun, karşısında ki kişiye güven duymaması. bunu hissetiren hal ve hareketleri iş başvurusunda bulunan kişeye negatif olarak yansıtıyor maalesef

  Yanıt
 34. 34

  Mert Koç

  Merhaba, bu metni hazırlayana teşekkürlerimi sunuyorum. Bana çok yardımcı oldu bu okuduklarım. Daha dikkatli ve titiz davranmam gerektiğinin bilincine vardım. Mutluyum.

  Yanıt
 35. 35

  Mecit FİSAKA

  İnternette yazan herşey boş işler,iş görüşmelerinin bunlarla hiçbir alakası yoktur… İşverenin senden istedği 1.muhtaç olman 2.kesinlikle işle alakasız mesleğe sahip olman(daha ucuz fiayata sana işi öğretip 5te 1 maasa calısmak)3.Kesinlikle hedefin hayattan beklentin olmaması(çünkü hedefin olursa ben bu adamı kullanamam,iyi bir iş bulursa gider burdan)4.maaş konusuna asgari ücret,gerekirse 36 saat nonstop mesai,tatil hastalık olamaz,cıkısını verirler,5.Hepsini unut torpilin varsa,İK görmezsin..

  Yanıt
 36. 36

  faruk yılmaz

  bilgilendirmeniz için çok teşekkürler…

  Yanıt
 37. 37

  kazım gemici

  iş görüşmelerinde işi anlatmadan niteliyi niceliyi ve istenen sartlar anlatılmadan.özlük hakları ve adayın kişilik özellikleri analiz edilmeden çoğu şirketlerde sorulan tek ve yegane sizi işe sokacak soruyu burada paylasıyorum.bomba soru geliyor.dikkatinizi cekerim bakın daha ortada açıklanan hiçbişey yok;ve soru gelir kaç para ücret istiyorsunuz.işte öldürmeyecekcek kadar yol yemek varmı onuda bılmıyoruz olmadı sefertası getiririm yanımda :)işte sorulan en baştaki soru bu kaç para istiyorsunuz

  Yanıt
 38. 38

  ayşe öztürk

  Bence böyle sorular sormak yerine sohbet havasında konuşup insanların gerçek kişilikleriyle ilgilenseler zaten cvde yazıyo okul durumu vs. burdan sonrası insanın kendi kişiliği ama bu kalıplaşmış soruları genelde böyle çalışıp cevaplıyolar samimi olanlar mülakatta kalıyo 😀

  Yanıt
 39. 39

  Ufuk Okumuş

  Mülakatların en önemli sorusu bence ne kadar maaş beklentiniz var ? Eğer işverenle sizin maaş düşünceniz uyuşmazsa orda mülakat bitiyor. Geriye kalan sorular bence çokta önemli değil. Ben artık telefonla çağırıldığımda işte şehir dışıysa net bir şekilde maaş durumunu soruyorum. Bazısı cevap veriyor bazısı vermiyor ama en önemlisi benim vaktim ve param boşa gitmiyor.

  Yanıt
 40. 40

  Emin Ekin

  Mükemmel çalışma yalnız dikkatimi bir şey çekti beğenmedim butonunu kullanan gurup

  Yanıt
 41. 41

  Recep KASAK

  ewet gerçekten de hep aynı sorular kalıplaşmış ve aşılması gerekirken aşılamamış sorular karşısında her ne kadar da sessiz kalmaya çalışsak da aynı soruları duymak insan da iyi şeyler hissttirmiyor…

  Yanıt
 42. 42

  MURAT YAMAK

  Yeni işyeriniz ve yapmak istediğiniz iş ile ilgili beklentileriniz nelerdir?

  Yanıt
 43. 43

  fatma çilingir

  iyi bir kartvizitin(torpil) varsa mülakatı geçtin demektir malesef hayat bu

  Yanıt
 44. 44

  Didem Çetin

  Harika bir yazı. Çok bilgilendirici

  Yanıt
 45. 45

  mesut yalçın

  sakin olmanın en faydalı olduğu an sakinleşip odaklanın ve akışına bırakın dürüst olun ve sonuç İŞE ALINDINIZ %79 iinfo@francesssss

  Yanıt
 46. 46

  Kürşat İSTEKLİ

  Her zaman pozitif olmanız bekleniyor ama sizle mülakat yapan insan kaynakları personeli genelde o gün negatif oluyor.Çok yıpratıcı bir süreç.

  Yanıt
 47. 47

  Şükran Yenigül

  Çok faydalı bi yazı dizisi olmuş. Teşekkürler

  Yanıt
 48. 48

  melda Büyükelçi

  TC.de maalesef şirketlerde her ne kadar mülakatlar yapılsada hala hemşerim,komşum,akrabam veya torpil dediğmiz her iki trafada yakınlık derecesi iyi olanlar işe alınıyor profösyenel byönetilen iş yerleri yok denecek kadar az.

  Yanıt
 49. 49

  Ahmet DER

  Göreviniz muhasebe yapmaktır. Sizden finans, bütçe, satınalma, idari işler vs uzmanlık alanını gerektiren iş tecrübelerinizin olup olmadığı istenir. Nefret ediyorum bu durumdan….

  Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenibiris.com | Copyright © Tüm Hakları Saklıdır 2000-2020