Eylül 23, 2020

Yazar hakkında

İlgili Yazılar

42 Yorumlar

 1. 1

  ozan çelik

  Bence hiç alakası bile yok.Önceki işyerinden olumsuz şekilde ayrılmışsan dürüstlük falan fayda etmiyor.Şirket ne olursa olsun almıyor.Bence bu duruma farklı bir çözüm geliştirmeli.

  Yanıt
 2. 2

  kazım gemici

  bu konuyu sizin gıbı dusunen profosyonel ik umanları piyasada sadece %2.evet yanlıs duymadınız sadece %2.gerıkalan şirketlerdeki ik uzmnlarının coğu daha iş gorusmesıne gelmeye gelen ınsana işi işleyişi nitelik ve nicelik yonunden anlatmadan direk sordukları soru kaç para ücret istiyorsunuz.eeee bizim ülkemızde muhasebeciden bozma ik uzmnalrı olursa olay boyle olur.biretk bızım ulkemızde muhasebecıler aynı zamanda ik gorevıde yapar.

  Yanıt
 3. 3

  kazım gemici

  daha bizim ülkemızdeki sırketlerdekı ik sorumluları ki bunlar piyasanın &98 ini ihtiva ediyor.daha şirketi işi kurumu kurum değerlerini beklentıleri anlatamıyor bilmiyor fakat mulakat yapıyor,gerce mulakat yapsa ne olur profosyonel bır bakış açımız hala olmadıgı için yine son sözü patron yada patron akrabası söyler.ozaman insan kaynaklarına ne lüzum var bosuna masraf direk mulakat ve işe almayı patronlar yapsın yada o şirketteki akrabaları yapsın.

  Yanıt
 4. 4

  kazım gemici

  bizim ulkemızde şirket idari personeli kadrosuna kafası çalışan mantıklı adam değilde hala kızı teyze oğlu amca kuzenı gıbı zatıı muhteremler çalışırsa biz ulkemızdekı tum sektorlerde profosyonel uzman nıtelıklı kişi yetişemezzz.yeteneklı akıllı okumus ınsanlar hala getır gotur işlerı yapmaya devam eder.ik konusunda daha pek cok acaip olayları yasamıs olup anlatsam sitenızde tıklanma rekorları kırarım.bu anlattıklarım daha ne ki.yani cok guzel seylerden bahsetmıssınız fakat o iş oyle olmuyor 🙂

  Yanıt
 5. 5

  Cemil DURAN

  İŞ YERİNDEN AYRILIRKEN GERÇEK SEBEPLERİ YALIN BİR ŞEKİLDE GİZLEMEDEN ANLATTIĞINIZDA KARŞINIZDAKİ KİŞİ ACABA SİZE NE KADAR İNANACAKTIR ANCAK SİZİN ANLATTIKLARINIZI KARŞI TARAFA SORUP GERÇEĞİ ÖĞRENEN KAÇ İŞ YERİ VARDIR MERAK EDİYORUM ŞAHSEN BEN 2 SENE MÜŞTERİ TEMSİLCİLİĞİ YAPTIĞIM ÖZŞANAL FİRMASINDAN KAPALI ALANDA BEN SİGARA İÇERKEN SANAMI SORACAĞIM DİYEREK HİTAP EDEN MÜDÜRÜ ŞİKAYET ETTİĞİM İÇİN İŞTEN AYRILDIĞIMI CV. MEDE YAZDIM SONUÇ KOCA BİR HİİİİİİİÇ SAYGILARIMLA

  Yanıt
 6. 6

  bülent ÖZTÜRK

  herşey yazıldığı gibi çok doğru bu konuda ekleyebileceğim bir konu yok

  Yanıt
 7. 7

  cahit çalım

  yorumuma bütün işverenlerin iyi yada kötü olmadıklarıyla başlamak istiyorum bir çalışanın işten çıkartılma sebeplerinden ilk başta fazladan çalıştırmak ve sizin sırtınızdan daha fazla kazanmak istemeleri çalışanın en çok zoruna giden sebeplerden birisidir,lakin fazla çalıştırılan kişiye hakkını verirse zaten sorunsuz olarak çalışan görevine devam edecektir her şey karşılıklı değilmidir (sevgi gibi) teşekkürler ederim.

  Yanıt
 8. 8

  sedat darga

  bence bu soru işe alımlarda sorulmamalı diye düşünüyorum

  Yanıt
 9. 9

  pınar altundas

  bigilendirme için teşekkürler.

  Yanıt
 10. 10

  pınar altundas

  bigilendirme için teşekkürler.

  Yanıt
 11. 11

  Osman Metin

  Aydınlatıcı ifadeler içeriyor iş görüşmesine katılacak bir kişi için olumlu bir yazı. teşekkürler..

  Yanıt
 12. 12

  Zühre Uzunkök

  Bilgilendirme için teşekkür ederiz.
  Başvurularımız firmalar tarafından okunmamakta olup
  firmaların başvurularımızı okumasını nasıl temin edebiliriz.

  Yanıt
 13. 13

  Ahmet Erdal İnan

  Bunların hepsi hikayedir..Formalite icabıdır..İsterse bir aday çok profesyonel şekilde eski iş yerinden ayrılış sebebini yalan söyleyerek ve bunuda hakkaten uzmanların dahi inanacağı bir formatta ifade edebilir ve uzmanları dahi kendisine inandırabilir.Esas etkileyici olan unsur tecrübedir.Biliyorsunuz ki ülkemizde hiç kimse kendi bölümüyle ilgili bir sektörde iş bulamıyor.Bunun da en önemli unsuru firmaların tecrübesi olmayan yüzde 70 lik bir toplumda tecrübe aramasıdır..

  Yanıt
 14. 14

  ceyda güven

  Açıkcası profesyonel ik uzmanları da olsa karşımızda kendi düşüncelerine göre hareket ediyorlar.Öncelikle ücret konusu ki kalifiye elemana bile neredeyse asgari ücret teklif edecekler.Ayrıca ben büyük bir hastanenin y.k.b. dan bile 1500 tl ye çok para biz kimseye o kadar para vermiyoruz lafını duydum ya o kadar saat beni bekletmesine rağmen,hiç bir söze inanmam artık :((

  Yanıt
 15. 15

  hakan çalışkan

  bence eski iş yerinden neden ayrıldınız sorusu kalkmalı çünki hiç bir zaman net yanıt alınmaz normal de bu

  Yanıt
 16. 16

  kazım gemici

  biyerde adamın tanıdığın torpilin varsa o iş senindir kardesim.kimse sana bişey sormaz demez işe alınırsın.ama benım gıbı evli evi kira olan lisans üniversite mezunu insanlar kapı kapı dolasır kimse acımaz halada senin üzerinden ne gibi bir fayda sağlayacağını düşünür acizliğinden yararlanır utanmadan 15saat çalışmanız istenir mesai verilmez sigortan maaşın ütünden yatırılmaz emeklı olunca 3kurus para alıp pazarcılık yaparsın o yastan sonra.halada 50 100 liranın hesabını yaparlar.

  Yanıt
 17. 17

  kazım gemici

  çalışana nekadar az versem zihniyeti tasıyan şirketler gunun bırınde batmaya mahkumdur.senın evin karın cocuklarınmı var hiç onemlı değil borcunmu var salla gıtsın ama mesai hakediş maas sıgorta dedınmı en kotu çalışan sensın.okuyoruz paspas yapan adamada banada asgerı ucret teklıf edıyorlar.ya nasıl bı mantık bu ya hayır kesınlıkle hakır gormuyorum ama sorumluluğu cok olan ınsan kalıfıye kendını yetıstırmıs ınsana saygı yok.sonta mulakatlarda vay efendım en son işinizden neden cıktınız.komik 🙂

  Yanıt
 18. 18

  kazım gemici

  çalışanına insana saygılı durust mert kurumlar yokmu elbette var ama zaten bız oralara gıremeyız tanıdığımız yok almazlar.bu gıbı kalıtelı elit şirketler ulkemızde %2.cok samımıyım cok cıttıyım %2.ne zaman ulkemızde çalışanda ve iş verende sosyal devlet zihniyeti gelişecek rant cıkar değil emek gücü benımsenecek heee işte ozaman zaten gayrısafımıllıhasıla mızda ve ekonomık paremetrelerde yukselıse gececek.insallah o gunlerı goruruz daha cok soylenecek sey varda bosver artık.herkeze saygılarımla.

  Yanıt
 19. 19

  Ayla Önder

  Ben mülakatlarım da asla yalan konuşmuyorum zaten yalan konuşan insan hiç bir şeye muvaffak olmaz fakat karşımdakilerin bana inanmadıklarını düşünüyorum nedense fazla dürüst insanlara da inanılmıyor…Firmaları arasalar hakkımda eminim olumlu cevaplar alacaklar ama aramadan elediklerine emin olmaya başladım.Ön yargılarla yaklaşmak bence yanlış.

  Yanıt
 20. 20

  Kutser Özturan

  yukarıda adı geçen insan kaynakları uzmanları hepsi bayan,eminmkide hepsi gençtir iş arayan orta yaşlarda bir erkekse genç bir bayan ile konuşup iletişim kurması yaş farkından,bilgiden,deneyimden ve sosyal statükodan ötürü çok zor oluyor.Her firmada olumlu olumsuz çokşey yaşanıyor olumlulukları söyleyince iyi ve yapıcı, olumsuzlukları söyleyince kötü oluyor ve direk eleniyorsunuz.Yüz kızartıcı suçlar hariç her ayrılma nedeni kişiye ve kuruma göre normal karşılanmalıdır.Türkiye şartları çokzor.

  Yanıt
 21. 21

  Recep Çorlu

  İş görüşmelerimizde İK Uzmanlarına daha önceki iş yerinden neden ayrıldığımızı ve başka bilgilerimizi doğru ya da gerçek olarak verebiliriz. Burda önemli olan nokta şu bence;istediğimiz kadar kendimizi iyi ifade edelim olay karşımızdaki İK’nın o anki algısına, ön yargısına ve hükmüne kalıyor. Sonuçta bu insanlar psikolog değil hepsi “uzman” da değil. Bir firmada bir şekilde birden fazla İK ile görüşülmeli.

  Yanıt
 22. 22

  YASİN ARSLAN

  Kesinlikle katılıyorum deloitte firmasının görüşlerine, herhangi bir sebeple işten ayrılan kişinin işten ayrıldığı sebebe değil bu konuyu o anda nasıl değerlendirdiğine dikkat edilmesi çok mantıklıdır,

  Yanıt
 23. 23

  volkan gün

  İş görüşmelerinde şeffaflık bekleyen ik müdürleri iş görüşmesine gelen kişilere ne kadar şeffaf önce ona bakmak lazım.Bence çalışanın en iyi referansı yaptığı işidir kişiye kalırsa iyide ayrılmış olsanız firma daha iyi bir yerde işe başlamanızı hazmedemez etmez.Çünkü sizin yerinize gelen elemanın adaptasyon süreci firmaya külfettir.Günümüzde çoğu firma çalışandan öncelikli esnek çalışma şartı ister ama maaş aynı oranda esnemediği gibi kısa zamanlı gecikmelerde kesilebilir.

  Yanıt
 24. 24

  İnsan kaynakları imtihan

  1)çalışma saatleri ve mesai zorunluluğu !!
  2)sözleşme gereği
  3)askerlik
  4) adres değişikliği
  5) sağlıksız ortam (kimyasal fabrkaysa)
  6)piskolöjik olağan dışı baskı
  7)mola saatlerine riayet etmemeleri
  8)her ne olursa olsun ilk önce suç sizde deyilse gerçeği yazın suç sizdeyse saçmalamadan bi mazeret uydurun formu doldurduğunuz yer öncelik olarak askerlik durumu ve ayrılış sebebine bakarlar bş brakmayın suçlu sayılrsınız

  Yanıt
 25. 25

  Hakan Çifteli

  Belirtilen durum oldukça ilginç ve karmaşık görünmektedir. İyi ayrılırsanız (demek ki sizin firmada kilit rolünüz yokmuş) şeklinde yorumlayan ve kötü (ne demekse) ayrılırsanız da (sizi dikbaşlı, uyumsuz, v.s. ile suçlayan) İK’cılar var ve çoğunluktalar.Yüksek orandaki İK’cı,tüm çalışanları aynı kıyafette,robot gibi bir şey zannediyor olmalı. Aslında firmayı tanıdıkça beğenmemiş olabiliriz, süreç içinde mutsuz olmamıza neden olan olaylar ve insanlar olabilir;ve ayrılmış olabiliriz.

  Yanıt
 26. 26

  MUSTAFA TUNCA

  YAZILANLAR GAYET GÜZEL LAKIN UYGULAMA SIFIR. BEN ESKI IŞYERINDEKI BÖLGE MÜDÜRÜNÜN YAPTIGI AHLAK DIŞI OLAYA KARŞI ÇIKTIM, SANANE SENMISIN MÜDÜR BENMIYIM DIYEREK ÜZERIMDE AYAK OYUNLARI YAPTI VE BANA BİR ŞEKILDE TAYIN ISTETEREK ŞIRKETTEN , BENIM KABUL ETMIYECEGIMI BILEREK, BANA SORMADAN, KABUL ETMEDIGIM İÇİN SONUNDA IŞTEN ÇIKARTTIRDI. REFERANSLARIMIN ARASİNDA OLMAMASİNA KARŞIN DURUMU IK YA ANLATMAMA KARŞIN YINEDE O MUDURU ARAYIP BENI SORUYOR.. EE SONUÇ YALAN YANLİŞ ŞEYLER ANLATİLİYOR VE IŞSIZSIN.

  Yanıt
 27. 27

  Zeki ÖZDEMİR

  önceki iş yerinizden neden ayrıldınız sorusunun arkasındaki amaç işine sadık mı!ne yazık ki gelişmekte olan ülkelerde aile şirketleri hakim ve katma değer üreten şirketler pek nadirdir kaldıki pek uzun süre eleman tutmazlar you tabe deki arkadaş yazılmış ezber kitaba göre konuşuyor…

  Yanıt
 28. 28

  EBRU DTKN

  İşe alımlarda adam direkt maaş ne kadar diye soruyor firmanın kurumsallığı o anda gözümde bitiyor zaten.bunlardan başka sorunlar var bence ben çok bilindik bir bankanın gn.müdürlüğüne görüşmeye gittim mülakatı yapan bayan ve genç olduğu için görüşme boyunca her yerimi inceledi şimdi diyeceksiniz ki tabiki inceleyecek ancak bir incelemek var birde gözünü dikmek var. İşe alımlarda tecrübeli ve orta yaşta insanlarla görüşmelerim genelde sıcak ve olumlu geçiyor keşke firmalarda buna dikkat etse.

  Yanıt
 29. 29

  Ersan Türkoğlu

  Türkiye piyasasında işe alım kanser olmuş birde üstüne moda kelimeler var mesela kurumsallık, insan kaynakları, iş geliştirme falan hepsi tırı vırı entel insanların bazı profesörlerin kitaplarından kopyalı oda kendi kafa düzeni ve menfaatine yorumlamasıyla ortaya karışık bir durum bu ülkede yönetici zanneden zatlara itiraz etmeden birazda yalakalık ama altındaki çalışana sürekli her türlü baskıyı eksik etmeden sözde yönetemeyenler becerileri düşük insanlar la işçilerin savaşı bu durum

  Yanıt
 30. 30

  sibel yalçın

  bilgi için teşekkürler …

  Yanıt
 31. 31

  mustafa güler

  önceki işinden neden ayrıldın diye soran yetkiliye , beni işe aldığınız pozisyondaki eski çalışan neden işten çıktı diye sormak lazım aslında..yeni birini alıyorsan sende birini çıkartmışsın demektir.yada çalışan kendi çıkmıştır.yüz kızartıcı hırsızlık vs.gibi suçlar hariç bir insanın iş yerinden çıkma nedenleri hemen hemen kalıplaşmıştır.Arkadaş belki geçimsiz bir müdür vardı.onla anlaşamamış olmam senle anlaşmayacağımı göstermezki.belki senin şartların daha iyidir senle daha iyi çalışacağım !

  Yanıt
 32. 32

  cemal şahlan

  bunların hepsinin palavra oldugunu herkez biliyor bir dünya ik’larla görüşme yaptım profesyonellik sıfır onlarda başka gelişmiş bir ülkede olsalar değil ik sekreter bile olamazlar. arkadaşlar işin özü şu ben asgari ücrete çalışırım deyin yarın iş başı yapın bu kadar.çalışma meslek falan filan hepsi hikaye adamlar standarta bağlamış

  Yanıt
 33. 33

  Yüksel ARI

  Türkiye çalışanların, çalışmak isteyenlerin alanı bakımından, çok derin bir yapıya sahip değil. Yazıda yer alanlar doğru olsa da, bizde hala kişisel süreçler daha önemli. Çünkü mevcut doğrular ile pratikteki doğrular uyumsuz. Genelde de pratik doğrular işi sonuçlandırıyor. Bunun adı kimi yerde referans, kimi yerde tanıdık, kimi yerde de torpil.

  Ancak şunu akıldan çıkarmamak lazım, kişi ayrıldığı yer hakkında olumsuz ifadelerde bulunmamalıdır. Bunun işe yarar olduğu görüşündeyim.
  Saygılar,

  Yanıt
 34. 34

  unknown person

  Merhaba, eski iş yerinde patronla kavgalı ayrıldık. Mülakatta olayı detayları ile anlatmamız dedikoducu olduğumuzu gösterir,güven zedeler,üstü kapalı anlatsanız yetersiz kalır, işveren olayı öğrenmek istese eski iş yerinizdeki patrona sorsa evet o haklı demeyeceğine göre, bana göre en mantıklısı firmanın kurumsal seviyeden uzak olduğunu, kişisel gelişimime zarar vereceğini öngördüm ve iş değiştirme kararı aldım demek daha mantıklı…Çünkü özel sektörde yüzde 90 işveren aynı karakterdedir.Hakaret

  Yanıt
 35. 35

  Cengiz Gürler

  bu tür yazılarla algı yönetimi mi yapıyorsunuz. Yenibiriş önce mühendis aranan ilanlarda işyerlerinin düşündüğünüz maaş aralığı seçeneğiniden 500-1000, 1000-1500,1500-2000, hatta 2000-2500 aralıklarını kaldırsın. parababalarının omzuna dökülen kepek toplacıyılığını bıraksın.

  Yanıt
 36. 36

  volkan öz

  ne kadar dürüstanlat kaybedıyorsun..anlamadıgım nokta şu ısveren kişiler insan kaynakları olabılır birebır sahıs olabılır,kendılerıde çalısmıstır ya işverenle anlaşamımstır yada ucret yetersızlıgı v.s en son calıstıgın yerle kendılerının işyerını bagdastırmaları sıradışı birşey oldugunu düşünuyorum.işçi lazım mı lazımsa eskilerini arastırmanın ne anlamı var eskıden olumsuz gecmısse ılerdede bu ınsan oyle olacak dıye bırseymı var

  Yanıt
 37. 37

  ESİN KAYA

  BANA BAŞIBOŞ KÖPEK DEDİĞİ İÇİN İŞ VERENE TEPKİMİ BELLİ EDEREK İŞİMDEN AYRILDIM VE SONUÇ NE BİLİYOR MUSUNUZ.KOCAMAN BİR HİÇ VE EKONOMİK ÇIKMAZ.TAM SEKİZ AYDIR İŞ ARAYIŞI VE TÜKENEN UMUTLAR.YIĞILAN BORÇLAR,BİNBİR UMUTLA DOĞURDUĞUM AMA GELECEĞİNİ GÖREMEDİĞİM OĞLUM…………….

  Yanıt
 38. 38

  Taha GÜNDOĞDU

  Tamamen saçmalık ve gittiğim iş görüşmelerin de buraya şunu söyleyin , hareketlerinize bakın diye telkinde bulunan editörler tamamen saçmalık , sizi zaten alacaklarsa alırlar , ve bu devirde herşey tamamen torpil üzerine işliyor , hiç kasmaya gerek yok gidip gayet rahat konuşun ne sorarsa söyleyin gitsin , sağlıcakla.

  Yanıt
 39. 39

  Adem ender

  Eski yönetici, işveren eleştirilmeli ki yeni yönetici,işveren bundan bir sonuçlar çıkarıp kendini yenilesin,geliştirsin. Eletirilmezlerse ben kralım moduna girerler.Söyledikleri mantıksız,haksız da olsa yapılması gerekli anlayışında olurlar.Zaten çok iş değiştirme sebeplerinin en önemlisi bu. Türkiye’de çok iş değiştirenler Türkiye’nin gelişmesine en çok katkıda bulunanlardır. Diğerleri sadece itaat ederek hiç bir katkı sağlamazlar.Türkiye gereği böyle maalesef.

  Yanıt
 40. 40

  U. İsmail YILDIRIM

  Neden her detaya mülakata gidenlerin dikkat etmesi gerekmekte, IK departmanları sonuç itibari ile işe en uygun ve performans sağlayacak adayı seçmek ile yükümlü değil mi? IK yöneticilerini kendi iş arama süreçlerindeki yaşadıklarını hatırlayarak empati yapmaya davet ediyorum. yukarıdaki yorumlarda da söylendiği gibi çalışanın hakkı verildiğinde çalışan açısından işten ayrılma sebebi yok, mevcut ekonomik şartlarda en büyük maliyet personel maaşları görüldüğü sürece memnuniyeti ve sürekliliği sağlamak zor. İş hayatı kapitalizm temelleri üzerine kurulu olsa da çalışanlar insan oldukları için hümanizm içermediği sürece sistemin birgün kendi kendini tüketeceği kesin. artık trendler değişiyor. Önceden iş veren aday seçerken iken artık profesyonel adaylar iş seçiyor. Bu trende uyum sağlamayan işletmelerde konusunda çokta yetkin olmayan adayları seçerek yollarına devam etmek zorunda kalıyorlar, bu da üretim kalitesini, karlılığı, rekabet gücünü düşüren bir kısır döngüye işletmeleri sürüklüyor.

  Yanıt
  1. 40.1

   metın tuna ahlat

   arkadaslar bu ulkede ik denen bırımler sırketlerde cocuk yasta ve ıslevsız kısılerden olusmaktadır gurusmeye gıttıgınde ılk sorulan ne kadar ucret ve neden ayrıldın sorgu savcısı gıbı sana ne ya nıye ayrıldım bnce ıs degıstırmede yuz kızartıcı bı durum olmadıgı muddetce ıs arayısında bulunan ınsanlar on yargılı davranmamalı sonucta kımse senın nıtelıklerıne degılde alacagın ucrette bakıyorlar evtt bazı yorumlar cok dogru fılozof olsa bıle asgarı ucretle calısırım dese ınanın hemen ıs bası yaptırırlar ık departmanları olan fırmalar tamamen ıslevsız nıtelıksız ınsanlardır

   Yanıt
 41. 41

  Ali Tik

  Özel bir soru asıl cevap sizi ilgilendirmez olmalı zaten sömürüleceğiz cevapların önemi yok.

  Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenibiris.com | Copyright © Tüm Hakları Saklıdır 2000-2020